Контент-маркетинг. Частина 2: Формуємо стратегію

Будь-які дії, спрямовані на досягнення певних цілей, повинні мати системний характер. Тільки в такому випадку можна досягти хороших результатів, зібрати інформацію для аналізу, зробити правильні висновки і, при необхідності, внести корективи в робочий процес.

Розробка стратегії контент-маркетингу – основа, на якій базується практично вся подальша робота над проектом. Відразу попереджаю, що на це може піти чимало часу. Але і чогось надмірно складного в цій справі теж немає. І цю статтю ви цілком можете використовувати в якості готової методички в майбутньому.

Продумана стратегія дозволить вам зрозуміти, хто саме є вашою цільовою аудиторією, як створювати різноманітний контент, який був би цим людям цікавий, і при цьому, досягти цілей, важливих для бізнесу. Весь процес можна розбити на кілька етапів, у вигляді питань, на які необхідно отримати чіткі відповіді. Про це ми і поговоримо далі.

Хто є вашою цільовою аудиторією?

Отже, перше і найважливіше питання – для кого ми будемо створювати наш контент. Якщо клієнтом є власник майстерні з тюнінгу автомобілів, навряд чи його цільовою аудиторією є фанати йоги і медитації.

audience

Якщо на своєму сайті він почне публікувати статті, присвячені здоровому способу життя і очищенню організму, читачів у нього не те щоб не прибуде, швидше за все, відпишуться навіть ті, які вже є.

Тому, щоб не генерувати даремні кілобайти нікому непотрібного і нудного тексту, необхідно розуміти, хто саме є цільовою аудиторією і потенційними клієнтами вашого бізнесу. Навряд чи у вас є бажання замовляти соціологічне дослідження з даного питання, так що, відповідь доведеться отримати самому. І для цього можна скористатися простим алгоритмом:

 1. Згадайте, хто найчастіше купує ваші товари або замовляє послуги? Якого статі і віку ці люди, де живуть географічно?
 2. Які проблеми ваші клієнти намагаються вирішити, скориставшись вашими послугами або купуючи товари?
 3. Якими критеріями ці люди керуються в процесі вибору?
 4. Чим ваша пропозиція відрізняється від пропозицій конкурентів? У чому ваші ключові переваги?
 5. Які суміжні інтереси є у ваших потенційних клієнтів? Знайдіть релевантні спільноти в соціальних мережах, і простежте за темами обговорень, подивіться, які публікації найчастіше лайкають і репостять.

Як приклад цільової аудиторії, давайте візьмемо туристичне агентство, яке спеціалізується на бюджетних напрямках відпочинку, і географічно знаходяться у Львові. Правильне визначення цільової аудиторії, в даному випадку, буде приблизно таким:

«Чоловіки і жінки віком від 20 до 35 років, які живуть в місті Львів. Рівень доходу – середній. Цікавляться і підписані на спільноти, присвячені подорожам, активному способу життя, лайфстайлом і т. д. Шукають країни для недорогого і в той же час якісного в плані вражень відпочинку, зокрема ті, для в’їзду в які не потрібні візи».

Прагніть якомога чіткіше позначити свою цільову аудиторію, при необхідності, розбивайте її на кілька груп. Знайдіть в своєму продукті ту родзинку, яка дозволить дистанціюватися від конкурентів, і ефективно задовольнити потреби потенційних клієнтів.

Яких цілей необхідно досягти?

З огляду на специфіку такого інструменту як контент-маркетинг, вибір тут буде невеликий. Так що я спрощу вам задачу, і подаю перелік таких цілей нижче:

 • формування іміджу експерта в галузі, в якій ви ведете бізнес;
 • інформування та своєрідне навчання потенційних клієнтів, роз’яснення їм нюансів роботи продукту/виконання послуг;
 • формування ядра постійної аудиторії і підвищення лояльності з її боку;
 • зростання відвідуваності сайту компанії;
 • залучення нових, «теплих» лідів;
 • формування бренду і підвищення його впізнаваності.

До речі, якщо ви думаєте, що вам варто вибрати щось конкретне зі списку, ви помиляєтеся. Продумана і якісно втілена в життя стратегія контент-маркетингу дозволяє вам досягти фактично всіх перерахованих цілей в комплексі.

Що цікаво потенційним клієнтам?

interesnostiЯкщо ви добре розбираєтеся в своєму бізнесі, і працюєте на ринку тривалий час, швидше за все, у вас вже є відповідь на це питання. Якщо ж ні, доведеться витратити трохи часу на дослідження.

Найпростіший спосіб, скористатися сервісами статистики від пошукових систем, а саме, планувальником Google AdWords і Яндекс.Wordstat. Детальніше про це ви можете почитати в статті про збір семантичного ядра (друга половина).

Ще один варіант – аналіз топових тематичних сайтів у вашій ніші, форумів, спільнот в соціальних мережах. В цілому, це досить велика тема, і докладніше про це ми поговоримо в статті, присвяченій пошуку ідей для статей і роботі над контент-планом, яку я напишу трохи пізніше.

Зазвичай, аудиторії практично будь-якого бізнесу, буде цікавий контент який:

 • інформує про те, як ваш продукт може вирішувати їхні проблеми;
 • відповідає на потенційні питання;
 • навчає і розповідає про нестандартні способи використання продукту;
 • показує альтернативи і порівнює ваш продукт з ними;
 • допомагає прийняти правильне і найбільш вигідне рішення.

Це загальні принципи, а так як саме питання досить обширне, детально ми розглянемо його теж в окремій статті.

Формати контенту, які будуть використовуватися

Як я вже писав, контент-маркетинг – це не тільки тексти. Люди по різному сприймають інформацію, комусь більше до душі відео, хтось, навпаки, вважає за краще читати статті, а є і ті, хто активно «залипає» в соціальних мережах, вважаючи за краще отримувати інформацію тільки звідти. Щоб достукатися до якомога більшої частини своєї аудиторії, вам необхідно використовувати різні формати контенту.

content formats

Приклад того, яким може бути цей список:

 • статті в корпоративний блог;
 • короткі, привабливі пости для соціальних мереж;
 • інфографіка по темі ніші, в якій ви працюєте;
 • відеоролики для YouTube;
 • презентації для Slideshare.net;
 • електронні книги в PDF-форматі.

Звичайно, активне використання всього перерахованого на практиці, потребуватиме залучення відразу декількох фахівців і чималого бюджету. Тому, краще почати з чогось одного, а інші формати освоювати поступово.

Канали поширення інформації

Без поширення («посіву») на цільову аудиторію, навіть видатний контент, не принесе вам користі. Що толку від приголомшливої і мегакорисної статті, яка опублікована тільки в вашому затишному бложику, з відвідуваністю 5 чоловік в день? Правильно, толку ніякого. Тому, необхідно розповісти якомога більшій кількості людей, якою корисною справою ми тут займаємося.

Для ефективного поширення контенту, необхідно «намацати» точки контакту з потенційною аудиторією. Тобто, знайти місця її компактного перебування, і ефектно заявити про себе. Причому, під словом «ефектно» я розумію саме органічне поширення ваших матеріалів, що виглядало б до місця.

Не варто навіть намагатися проштовхнути пряму рекламу, так як в кращому випадку, це буде нагадувати поведінку слона в посудній лавці. У гіршому, вас попросять звідти поганою мітлою.

Як і у випадку з пошуком ідей і плануванням, тема досить обширна і докладніше я буду розглядати її в окремій статті. Якщо ж говорити в загальних рисах, то до основних способів поширення контенту можна віднести такі як:

 • соціальні мережі;
 • email-розсилка;
 • крауд-маркетинг;
 • покупка посилань на тематичних сайтах, і в спільнотах.

Робота ця досить непроста, в чому ви самі переконаєтеся, коли я закінчу підготовку матеріалу по темі.

Необхідні ресурси

Гроші, люди і час. І чим більш наполеонівські у вас плани, тим більше всього цього буде потрібно. Причому, відзначу важливу річ – люди потрібні талановиті, гроші чималі, та й в плані часу, відчутного ефекту варто очікувати не раніше, ніж через кілька місяців.

Тут все індивідуально, і точну оцінку може провести тільки фахівець. Адже багато що залежить від тематики, поставлених цілей, доступних ресурсів і т. Д. Якщо вас цікавить, скільки може коштувати така робота для вашого бізнесу, може відписати нам через форму зворотного зв’язку. Приблизну оцінку ми зробимо для вас абсолютно безкоштовно.

Роблячи ставку на використання контент-маркетингу для просування свого бізнесу, ви отримуєте приголомшливу можливість виходу на абсолютно новий рівень. І якщо все вийде, за умови грамотної і планомірної роботи, можна піти в справжній відрив від конкурентів.

Але, ніхто не говорить, що буде легко. Саме тому, щоб ви розуміли, в чому суть такої роботи, я і вирішив написати цей цикл статей. Стратегія контент-маркетингу є лише частиною єдиного цілого, в якому всі елементи повинні бути злагоджені. Тому, обов’язково ознайомтеся і з іншими статтями з цього циклу:

Якщо є питання, будь ласка, пишіть їх у коментарях.


Volodymyr Fedorychak

Індивідуаліст зі специфічним почуттям гумору. Займаюся комплексним розвитком інтернет-проектів, і спеціалізуюся на контент-маркетингу.

Цікаве по темі
 • Складаємо ТЗ на тексти для копірайтерів

 • Контент-маркетинг. Частина 6: Вимірюємо ефективність роботи

 • Контент-маркетинг. Частина 5: Запускаємо посів по аудиторії