Вибираємо хостинг для сайту: види, критерії та декілька порад

Не потрібно бути фахівцем в веб-розробці, щоб розуміти – правильний вибір місця, на якому зберігаються всі файли вашого сайту, штука дійсно важлива. Особливо, якщо мова йде про комерційний проект. Нерозумно, намагатися заощадити якихось декілька доларів в місяць, ризикуючи при цьому, в один «прекрасний» день втратити все, над чим велася робота довгі місяці або навіть роки. А таких історій в Мережі можна знайти доволі багато.

Хостинг – це місце на віддаленому комп’ютері, на якому зберігається база даних і файли вашого веб-сайту. При цьому, існують різні види хостингу, і постачальники такого роду послуг пропонують їх на різних умовах, за цінами, які можуть відрізнятися не тільки в рази, але і на порядок.

Мета власника сайту, перед яким стоїть завдання вибрати хостинг – знайти оптимальну в плані ціна/якість, пропозицію. З огляду на те, скільки компаній працює на ринку таких послуг, для людини без спеціальних знань, це може здатися справжнім покаранням. Насправді, звичайно ж, все не так вже й складно. Впевнений, після прочитання цієї статті, ви без проблем зможете вирішити це завдання для себе.

Види хостингу і відмінності між ними

Залежно від ціни, доступних ресурсів обладнання, складності адміністрування і ряду інших критеріїв, виділяють кілька основних видів хостингу. Давайте пройдемося по кожному з них.

hosting type

Віртуальний хостинг (shared). Віртуальним його називають тому, що сам сервер вам не належить, абонплата проводиться за певний обсяг місця на диску і доступні ресурси. Крім вашого сайту, на одному такому сервері можуть бути розташовані десятки і навіть сотні інших проектів, кожен з яких, відповідно, теж отримує свою частку від доступного загального ресурсу.

Головний плюс такого варіанту – доступна ціна. Вартість хорошого хостингу, при поточному курсі, може становити всього $5-6, а то й менше. Наприклад, у компанії Beget, послугами якої я користуюся для своїх проектів, це всього 115 рублів в місяць, на базовому тарифі. У перерахунку на нашу валюту, на момент написання статті, це було всього 43 гривні!

Ну а мінус – обмежена кількість ресурсів. Для сайту на WordPress, відвідуваність якого перевищила 1500-2000 унікальних відвідувачів на добу, цього може вже не вистачати.

VPS (VDS) – віртуальний виділений сервер. Свого роду золота середина по співвідношенню ціна і якість. За ціною від $15 до $50 в місяць, ви отримуєте набагато більше ресурсів, ніж на shared-хостингу. Наприклад, 512 мегабайт оперативної пам’яті замість 64 Мб, і 10-20 гігабайт дискового простору, замість 1-2 Гб. Це справедливо і по відношенню до процесора та інших потужностей.

За умови хорошої оптимізації движка, цього може бути достатньо для того, щоб сайт з декількома тисячами сторінок витримував відвідуваність 10 тисяч відвідувачів в день і більше.

Як ви вже помітили, в назві цього виду хостингу теж присутнє слово «віртуальний». Справа в тому, що, як і в попередньому варіанті, вам теж доведеться ділити місце з «сусідами», але, тепер таких проектів буде всього 3-4 на одному сервері.

Плюси використання VPS: при ціні всього в 3-4 рази вищій в порівнянні з віртуальним хостингом, ви отримуєте дійсно хороший запас потужності, якого вистачить для більшості проектів, в тому числі, інтернет-магазинів.

До мінусів можна віднести необхідність первинного налаштування і епізодичного адміністрування. Але, деякі компанії самі цим займаються або пропонують скористатися послугами їхніх штатних фахівців.

Виділений сервер. Найдорожчий вид хостингу, свого роду ультимативне рішення. Це сервер, який належить вам і тільки вам. Його можна налаштовувати на свій розсуд, і з самого початку придбати найпотужніше обладнання, яке витримає трафік в сотні тисяч відвідувачів в день. Великі веб-проекти типу онлайн-сервісів або топових інтернет-магазинів, використовують у своїй роботі саме виділені сервери.

Безумовний плюс такого рішення – відсутність «сусідів», можливості тонкої настройки, використання додаткових скриптів і великий запас потужності.

data center

Основних мінусів два – вартість самого сервера, яка може становити від декількох сотень до декількох тисяч доларів. І другий недолік – необхідність самостійного налаштування обладнання та програмного забезпечення, а також, постійний моніторинг їх працездатності. У більшості випадків, для цього доведеться наймати людину в штат або користуватися послугами спеціаліста на аутсорсі, що в будь-якому випадку буде коштувати недешево.

Який варіант вибрати? Тут все залежить від потреби ресурсів, що залежить від потужності необхідної для роботи самої CMS і рівня відвідуваності, який планується в найближчі кілька місяців. Для звичайних сайтів, на старті, цілком достатньо хорошого віртуального хостингу, а для інтернет-магазинів, швидше за все, буде потрібний VPS.

Виділений сервер – це варіант, в сторону якого варто дивитися тільки власникам складних, масштабних проектів, з потенціалом відвідуваності в десятки тисяч користувачів і вище.

Вибір хостингу: на що звернути увагу?

Можна виділити кілька основних критеріїв, на які варто звернути увагу. Визначити відповідність цікавого вам провайдера послуг кожному з них, можна навіть не будучи технічним фахівцем.

Доступні ресурси. Основні моменти, які нас повинні цікавити – обсяг RAM (оперативна пам’ять), процесорна потужність і місце на диску. Для комфортної роботи більшості сучасних CMS вистачає 128 Мб оперативної пам’яті, і 2-3 гігабайт на диску. Але, тут діє просте правило – чим більше, тим краще. Також, за інших рівних умов, краще вибирати варіант з SSD-накопичувачами, а не жорсткими дисками, швидкість роботи сайту на яких буде повільнішою.

Статистика uptime. Це показник, який характеризує час безперебійної роботи сервера. І чим він вищий, тим краще для вас. Наприклад, при значенні uptime 99,9%, час простою в місяць становить менше години. А вже цифра в 99%, значить, що майже 8 годин на місяць, сайт буде недоступним для відвідувачів. Цей показник характеризує саме швидкість і надійність хостингу.

Техпідтримка і обслуговування. На сайті компанії можна знайти інформацію про способи зв’язку з технічною підтримкою та умови обслуговування. Також, спробуйте просто поставити їм кілька запитань безпосередньо, щоб оцінити наскільки швидко реагують фахівці і чи здатні вони забезпечити консультацію на хорошому рівні.

support ticket

Якщо зараз вам це може бути і не потрібно, в майбутньому, в будь-якому випадку, будуть виникати ситуації, коли потрібно отримати відповідь або допомогу від служби підтримки. І від швидкості і якості їх реакції, може залежати прибуток вашого бізнесу.

Пробний період. Він є в будь-якої хорошої компанії, і чим він більший, тим краще. По-перше, наявність пробного періоду дозволяє вам спробувати послугу в ділі, оцінивши зручність адміністрування та роботу сайту. Ну а по-друге, таким чином можна просто заощадити бюджет. Хто знає, можливо, за характеристиками вам все підходить, але, відсутні які-небудь критично важливі можливості в плані налаштування або панель адміністрування – абсолютно незручна.

Відгуки в Мережі. Спірний момент, але, на це все ж варто звернути увагу. Причому, краще орієнтуватися не на сайти-каталоги з відгуками компаній, а саме на публікації в особистих блогах і тематичних гілках на форумах. Просто, в першому випадку, ви можете натрапити на проплачені коментарі від конкурентів, а другий варіант повинен дати краще розуміння щодо якості послуг тієї чи іншої компанії.

Ціна. Вартість якісного хостингу явно не може бути на рівні ціни бургера в Макдональдсі. Але і переплачувати зайве теж не варіант. Тому, можна орієнтуватись на якийсь середній показник.

Особисто я використовую для своїх проектів хостинг від Beget, і рекомендую його всім своїм клієнтам!

Він відповідає всім перерахованим вище критеріям якості, і за багато років ще жодного разу мене не підводив. А техпідтримка просто відмінна, і не раз допомагала у вирішенні різних питань.

Інші нюанси

Скільки сайтів можна розмістити на одному хостингу – залежить від доступних власникові аккаунту ресурсів. Зазвичай, навіть на віртуальному хостингу, без проблем можна розмістити декілька проектів, якщо, звичайно, відвідуваність на них не становить тисячі відвідувачів щодня.

Іноді вам може бути цікаво дізнатися хостинг сайту конкурента. Визначити це можна за допомогою спеціальних онлайн-сервісів, наприклад, перейдіть на сервіс cy-pr.com, вбийте в рядок аналізу адресу URL сайту, що вас цікавить, і натисніть кнопку «Аналіз». Через кілька секунд, ви отримаєте різні дані про цей проект, серед яких буде і інформація про DNS сервера:

DNS сервер

Це і є потрібна нам адреса офіційного сайту хостинг-провайдера. Правда, цей спосіб працює, в разі якщо орендується віртуальний сервер. Хоча, це справедливо для 90% веб-проектів.

Запам’ятайте важливий момент, якщо не хочете спустити гроші на вітер. Не варто купувати хостинг «про запас», запускаючи сайт відразу на дорогому тарифі. У перші місяці існування проекту, великого трафіку йому все одно не бачити, а значить, вимоги до ресурсів однозначно будуть невеликими.

Тому, краще стартувати з базового тарифу, не переплачуючи, а потім, поступово переходити на більш потужний. Тим більше що можливість такої міграції доступна в будь-якій компанії.


Volodymyr Fedorychak

Індивідуаліст зі специфічним почуттям гумору. Займаюся комплексним розвитком інтернет-проектів, і спеціалізуюся на контент-маркетингу.

Цікаве по темі
  • Стоимость разработки сайта

    Як CMS впливає на вартість розробки сайту

  • Create Website Free

    Як самостійно і безкоштовно створити сайт або інтернет-магазин

  • Mobile users

    Мобільний додаток і мобільний сайт: в чому різниця, і що краще?