Прибутковий бізнес в кризу: актуальні ідеї в 2020 році

Чи можна використати кризу в економіці як можливість для початку свого бізнесу? Цілком. Заповзятливі люди (або ті, кому нема чого втрачати), завжди знайдуть прибуткові ідеї навіть у такі, м’яко кажучи, несприятливі часи.

В Україні зараз нелегко всім – курс повільно, але невблаганно росте вгору, реформи просуваються зі скрипом, а кількість людей, які виїхали за кордон в пошуках кращого життя, на мою думку, більша ніж будь-коли за весь період незалежності. І в 2020 році ситуація навряд чи кардинально змінитися.

Незважаючи на все це, у кожного з нас все одно є шанси почати свою справу, заробити грошей для себе і сім’ї, і з гідністю пережити смутні часи.

Запуск будь-якого малого бізнесу в період економічного спаду, можна порівняти з хрещенням вогнем. Але, якщо вам вдасться вижити, після того як все закінчиться, ви будете процвітати разом з відновленням економіки.

10 ідей для бізнесу в кризу

Деякі напрямки бізнесу актуальні завжди, незалежно від ситуації в економіці чи інших чинників, які на інші сфери можуть здійснювати руйнівний вплив.

У всіх з них є дещо спільне. По-перше, вони характеризуються мінімальними вкладеннями, ні про який завод керамічної плитки і мови не йде. У деяких випадках, достатньо буде вкласти суму, яка дорівнює середній по країні зарплати, за кілька місяців.

По-друге, вони закривають потреби, перш за все, базового рівня. Недорогий одяг, доступні продукти харчування, бюджетна меблі і т.п. Актуальність кожного з цих напрямків в період економічного спаду зростає дуже сильно.

Ось наша добірка ідей, яка допоможе вам прийняти правильне рішення, який бізнес відкрити в кризу.

1. Послуги по ремонту

remontКоли в країні, де середня зарплата перебуває на рівні 4000 гривень, вартість нового iPhone піднімається до 20 000 +, навряд чи люди будуть горіти особливим бажанням міняти свій девайс тільки через те, що вийшла нова модель. Та й бажання це одне, а необхідність збирати на покупку півроку, це зовсім інше.

В офісах ламаються кондиціонери, у студентів барахлять ноутбуки, у когось починає текти дах, а чийсь автомобіль зупиняється від перегріву. Навіть якщо ваші потенційні клієнти не зовсім поспішають ремонтувати несправні речі, рано чи пізно їм все одно доведеться це зробити.

Варто відзначити, що багато, якщо не всі напрямки бізнесу, пов’язані з ремонтами, вимагають наявності спеціальної підготовки, навиків і обладнання. Однак, такі компанії не змусять вас надто довго чекати повернення вкладених інвестицій.

2. Репетиторство і навчальні курси

repetytorУ сучасному світі, людині необхідно вчитися все життя. І не тільки для того, щоб досягти успіху, а хоча б навіть для того, щоб в один «прекрасний» день не залишитися без роботи.

Якщо ви володієте хорошими професійними навичками у своїй сфері або займаєтеся викладанням популярних навчальних предметів в якомусь вузі, можна почати з надання послуг репетитора, а потім, організувати і повноцінні курси, набравши досвідчених викладачів.

3. Інтернет-магазин

storeНе аналог «Розетки», звичайно ж. А невеликий, нішевий сайт, який може почати давати хороший прибуток вже в перший місяць після відкриття, при інвестиціях $300 в розробку і $100 в рекламну кампанію в контекстній рекламі.

Найбільш доступними способами входу в цю нішу можна назвати перепродаж товарів куплених в Китаї або роботу по схемі дропшиппінгу. Якщо ця тема вас зацікавила, рекомендую прочитати мій матеріал про вибір товару і ніші, а також про те, як написати бізнес-план для інтернет-магазину.

4. Пекарня

bakeryЛюди завжди будуть купувати хліб і різноманітну випічку, незалежно від стану економіки. Хліб, булочки, печиво, тістечка, торти – за рахунок формування найбільш затребуваного асортименту, можна організувати постійний потік продажів.

Однак важливо розуміти, що це бізнес, який вимагає наявності спеціальних знань і досвіду. Якщо на достатньому рівні його у вас немає, завжди краще найняти одного-двох професіоналів, які візьмуть турботу про виробничі процеси на себе.

5. Сільське господарство

farmНаявність навіть невеликої ділянки в селі, дає його власнику прекрасні можливості для початку бізнесу в одній з найбільш затребуваних нішах – вирощуванні овочів. Одна невелика теплиця цілком здатна забезпечувати вас припливом готівки протягом цілого сезону. А якщо їх декілька, вже спокійно можна наймати працівників і задуматися про те, як всю цю справу масштабувати.

Причому, не обов’язково займатися саме овочами. Можна організувати пасіку, курячу ферму, розводити кроликів – в загальному, продовжувати цей список можна дійсно довго. І головне тут навіть не суми одержуваних грошей, а то, що продати товар ви зможете завжди, попит практично постійний.

6. Їжа швидкого приготування

fast-foodЗмінюються епохи, назви вулиць і імена президентів, але тільки хот-доги вічні. Фаст-фуд це один з тих напрямків бізнесу, який ніколи не втратить привабливості. Коли грошей в кишені не густо, навіть найзапекліші гурмани можуть утриматися від відвідування улюблених ресторанів. А ось перекусити картоплі фрі і замовити свіжий, апетитний бургер, та ще й за доступною ціною – від такого мало хто відмовиться.

7. Консалтинг

consultingНапевно, один з найшвидших способів заробити грошей – це запропонувати потенційним клієнтам свій власний досвід. Причому, консультувати можна по будь-яким питанням, від інтернет-маркетингу і до уроків співу.

Ринковий попит на такі послуги є завжди, а погодинна ставка може бути порівнянна з заробітком фахівця на хорошій роботі за кілька днів. Одна з переваг такого бізнесу – можливість працювати через Інтернет, залучаючи клієнтів з будь-якої точки країни.

8. Хостел

hostelНавіть у великих містах, де конкуренція зашкалює, такий бізнес продовжує залишатися дуже прибутковим. Розвиток систем бронювання типу Booking.com дозволяє власникам хостелів перестати турбуватися відносно мінімальної заповненості своїх ліжко-місць, а сконцентруватися на тому, як би витиснути з цієї справи максимум доходу.

А що якщо звернути увагу на невеликі курортні містечка? Як людина, у якої батьки живуть в одному з них, можу вас запевнити, що для власника хостелу конкуренція буде нульова – таких закладів в маленьких містах просто немає.

9. Ательє пошиття та ремонту одягу

poshyvМожна, звичайно, спеціалізуватися на якомусь одному з цих напрямків, але, ніщо не заважає освоювати і обидва. Тим більше, що інструменти та різна техніка, в обох випадках, використовуються одні й ті ж.

Майже напевно, що в стабільний час найбільш затребуваною послугою буде саме пошиття. А ось коли в економіці щось піде не так, за рахунок збільшеного попиту на ремонт, ви зможете підтримувати гідний рівень прибутку.

10. Франшиза

macdacЯкщо спробувати пояснити суть схеми роботи по франшизі в двох словах, то це можливість працювати від імені вже розкрученого бренду, і отримати весь пакет документів/інструкцій, які допоможуть в максимально швидкому виході на прибутковість.

Один з найбільш відомих прикладів франшизи – мережа закладів «McDonalds». Якщо ви живете у Львові, зверніть увагу на ресторани і піцерії «Челентано», це теж франшиза.

Щоб почати роботу за такою моделлю, необхідно ознайомитися з вимоги франшизодавця, внести необхідний внесок для отримання пакету документів, і щомісяця сплачувати невеликий відсоток (роялті) від отриманого прибутку.

Один із вагомих плюсів франшизи саме в тому, що ви отримуєте практично всю необхідну інформацію для успішної роботи, та ще й перевірену на практиці.

Чим займатися – завжди найскладніше питання. Але, який з перерахованих видів бізнесу буде прибутковим і найбільш рентабельним саме у вашому випадку, залежить від структури попиту та пропозиції саме в вашому регіоні, і в обраній ніші.

Допоможіть зекономити іншим

economyМалий бізнес в кризовий час «штормить» найбільше. На відміну від великих гравців, доступ таких підприємців до кредитів обмежений, і крім себе самих, сподіватися їм більше нема на кого.

Єдиним доступним джерелом фінансування для багатьох стають особисті заощадження. І тоді, власник компанії вже намагається економити на всьому, на чому тільки можна.

Дешеві офісні меблі, аутсорсинг яких-небудь робіт, участь в ланцюжку поставок – варіантів, якщо добре задуматися, буде багато. Заняття улюбленою справою, яка дозволяє добре заробляти вам і допомагає економити кошти іншим людям, може приносити справжнє задоволення, і перетворити вас в заможну людину.

Як бізнесу вижити в кризу? Поради на всі часи

crisis-managementУ важкий період відбувається самоочищення економіки від слабких і неефективних гравців. Навіть найкращі у своїй області компанії можуть стати роздутими і недисциплінованими в хороші роки, розгубивши ті компетенції, які колись зробили їх великими.

Ось кілька принципів, які допоможуть вам не тільки забезпечити своїй компанії виживання в кризу, але і розвивати її, щоб вийти на новий рівень тоді, коли падіння в економіці нарешті закінчиться.

 • Ставайте гнучкими. Це одна з тих властивостей, яка здатна стати ключовою перевагою для будь-якого підприємця. У міру того як навколо розгортатиметься буря, ви повинні встигати перегрупуватися, щоб незважаючи на складні умови, зберігати свій «кораблик» на плаву.
 • Уникайте довгих дистанцій. Йдеться про контракти, в яких оплата сильно розтягнута в часі. Коли курс валют змінюється щодня, а протягом кварталу переформатовуються цілі ринки, гроші стають критично потрібні прямо зараз.
 • Зберігайте спокій і працюйте. Опустити руки і спостерігати, як все навколо валиться – найпростіше. Але, це не ваш шлях. Один американський письменник якось сказав: «Щоб досягти успіху, потрібно вести себе як качка: зберігати спокій і незворушність на поверхні води, але, гребти лапами як проклятий, під нею».
 • Додайте цінності. Коли економіка динамічно зростає, вартість, особливо в секторі послуг, може необгрунтовано зрости. Але, як тільки почнеться рецесія, піде неминучий обвал. Ринок розставляє все на свої місця. Тому, створіть додаткову цінність для своєї пропозиції, щоб у клієнтів була причина віддати перевагу вам, а не конкурентам. Просто, зробіть за ті ж гроші трохи більше, і трохи краще.
 • Забудьте про свої старі плани. Довгострокові стратегії можна відправити на смітник, коли настає криза. Працює тільки короткострокове, оперативне планування, виходячи з ситуації. Як сказав хтось із класиків: будь-який, навіть ідеально пророблений план, не витримує зіткнення з реальністю.
 • Не бійтеся змінюватися. Потрібна мужність, щоб визнати, що ваша компанія повинна змінити курс. Ті, кому такої мужності не вистачає, сходять з дистанції. Саме адекватне сприйняття об’єктивної реальності, дає можливість почати на неї впливати. Іноді найбільше безумство – робити одні і ті ж речі, чекаючи при цьому принципово іншого результату.
 • Знайдіть і утримуйте талановитих людей. Кадри вирішують все. Тут навіть додати щось немає особливого сенсу. Можна знайти незліченну кількість прикладів того, що ключовою умовою успіху для будь-якої компанії є саме талановиті співробітники, а не просто наявність великої кількості грошей.

Чому варто почати, незважаючи ні на що

Чи варто відкривати бізнес в кризу, якщо управління ним буде в рази, а то й на порядок важче, ніж в спокійні і «ситі» часи?

Починати з нуля, та ще й за часів економічного спаду, може бути страшно. Але, ось вам цілий список причин, чому це варто зробити, які розвіють ваші сумніви:

 1. Конкуренція зводиться до мінімуму, адже багато компаній зайняті швидше виживанням і скороченням витрат, ніж експансією на ринку;
 2. Можна найняти талановитих співробітників за відносно невеликі гроші, і швидко завоювати хорошу репутацію серед клієнтів;
 3. Можливість стати лідером в обраній ніші – поєднання перших двох пунктів відкриває прекрасні можливості для зухвалих і рішучих новачків;
 4. Просторий офіс і в хорошому місці можна орендувати за ціною, за яку раніше були доступні тільки підсобні приміщення на напівпідвальних поверхах;
 5. З підрядниками домовлятися куди простіше, адже тепер вони раді будь-якому клієнту, а не тільки тим, хто приходить з мільйонними контрактами;
 6. Ті, хто виживуть в цей час, пристосуються і стануть сильнішими. Голод рухає вперед краще за будь-яку іншу мотивацію. Навіть якщо ви багато чого не вмієте – навчитеся, якщо захочете вижити;
 7. Ну і нарешті, головне, що можна отримати відкривши бізнес в період кризи – безцінний досвід виживання в мінімально сприятливих умовах, навички гнучкості і швидкого прийняття рішень, які неможливо отримати в «ситі» часи, коли найняти співробітників і зняти офіс можна просто взявши кредит в найближчому банку.

Так що якщо ви перебуваєте за крок від того, щоб поринути в світ підприємництва з головою, відкиньте сумніви і дійте. Можливо, саме зараз найкращий час для того, щоб почати.


Volodymyr Fedorychak

Індивідуаліст зі специфічним почуттям гумору. Займаюся комплексним розвитком інтернет-проектів, і спеціалізуюся на контент-маркетингу.

Цікаве по темі
 • Курси для айтішників

  7 причин, чому вам варто піти на IT-курси прямо зараз

 • Який бізнес відкрити в 2020 році? Актуальні ідеї в Україні

 • Design and business success

  Як дизайн сайту впливає на продажі і для чого робити редизайн