Як правильно вибрати движок сайту (CMS): основні критерії

До питання вибору CMS для сайту потрібно поставитися з усією серйозністю, адже від цього залежить комфорт роботи з ним, і потенціал подальшого розвитку. І треба сказати, що немає «поганих» або «хороших» движків, а є такі, які підходять для ваших цілей для ваших цілей, і не дуже.

Без чітко визначеного набору вимог, яким повинна відповідати система, що вам сподобалась, зробити правильний вибір буде дуже складно. Найчастіше, люди вибирають перевантажені функціоналом CMS, більшу частину функцій яких вони просто не будуть використовувати. І в цьому проблема, адже велика кількість функцій призводить до того, що сайтом складно управляти, а для новачка, іноді і зовсім неможливо.

Що найцікавіше – можна викласти декілька тисяч доларів за систему корпоративного рівня, в той же час, коли популярний open-source движок, дозволяє вирішувати аналогічні завдання безкоштовно.

Визначтеся, що вам потрібно

Це найважливіший момент. За аналогією зі списком покупок, який складається перед походом в магазин. Про його користь говорять недарма, адже якщо ви полінуйтеся його скласти, то, швидше за все, почнете купувати все підряд, не дивлячись на те, що це вам просто не потрібне.

Фактично, це основний фільтр. Адже якщо ви заздалегідь знаєте, що вам потрібно створити контентний проект, то явно не будете звертати уваги на системи, призначені для форумів та інтернет-магазинів. Вибирати CMS стане набагато простіше.

vybor

Після такого базового фільтра, варто звертати увагу вже на інші критерії, про які ми і поговоримо нижче. А перед цим, належить сформувати для себе відповідь на ще одне фундаментальне питання.

Платний движок чи безплатний?

Однозначно відповісти складно, тут все залежить від того, який функціонал вам потрібен. Справа в тому, що зараз розвиток open-source CMS знаходиться на такому рівні, що для вирішення більшості завдань немає сенсу використовувати платні системи. Більше того, безкоштовні рішення, найчастіше, справляються з цим навіть краще. Просто, над їх розвитком працює не одна компанія, з десятком програмістів, а велика спільнота, з сотнями і навіть тисячами розробників.

Такі розрекламовані переваги платних движків як технічна підтримка і детальна документація, на практиці не працюють, або ж, відповіді доводиться чекати тижнями. У той же час, на будь-якому форумі того ж WordPress, завжди знайдеться людина, яка допоможе швидко і безкоштовно (!) вирішити вашу проблему.

Правда, якщо мова йде про інтернет-магазин, тоді, вибір «коробкового» рішення може бути виправданим. Справа в тому, що більшість open-source платформ є закордонними розробками, і можуть не підтримувати таких важливих для інтернет-магазинів в СНД опцій як синхронізація з 1С, інтеграція з Яндекс.Маркет, модуль доставки через Нову Пошту і т. д.

Незважаючи на те, що в процесі розвитку сайту ваші вимоги можуть змінюватися, є ряд універсальних критеріїв, яким повинна відповідати хороша CMS, з якою вам буде зручно працювати. І ось про що йде мова.

Базова функціональність

Уважно визчитеся з тим, які базові можливості вам потрібні. Наприклад, створення і управління сторінками і категоріями, підтримка вставки медіафайлів, настройки ЧПУ і параметрів, пов’язаних з SEO-оптимізацією (вказання Title/Description) і т. д. У випадку з інтернет-магазином, це може бути імпорт/експорт з Excel, багатомовність та інші функції, необхідні для нормальної роботи.

nogyk

Також, потрібно переконатися, що всім цим можна буде без проблем скористатися. На ринку існує безліч CMS, які володіють всім необхідним базовим функціоналом, але, в деяких, рівень зручності використання, далекий від хорошого. Завжди перевіряйте систему на предмет зручності використання, перед тим як прийняти рішення про її використання.

Частота оновлення

Навряд чи в наш час можна створити щось ідеальне, що не вимагало б покращень і доробок. Тому, розробники популярних платформ регулярно випускають оновлення для своїх CMS, в яких усуваються помилки в роботі і проблеми з безпекою.

Це актуально більше для «коробкових» систем, над якими працює невелика група розробників. Не факт, що у них вистачає ресурсів для регулярного оновлення платформи, що створює ризики для безпеки сайтів, які на них працюють.

Крім того, не завжди можна оновити CMS самостійно. Наприклад, в WordPress це робиться в автоматичному режимі, і не вимагає від користувача якихось технічних навичок. А ось при роботі з іншими системами, оновлення може перетворитися на справжнісіньку пригоду, та ще й в результаті порушити стабільність роботи сайту.

Зручність панелі адміністратора

Адміністративна панель і редактор для роботи з контентом сторінки – ще один важливий момент, на який необхідно звернути увагу. Практично всі сучасні CMS мають візуальний редактор, але, далеко не завжди з ним зручно працювати. Він повинен надавати достатні можливості для редагування і форматування тексту, а також, вставки зображень і відео, в тому числі, з сторонніх сайтів, наприклад, YouTube.

Наприклад, ось як виглядає візуальний редактор і адміністративна панель в WordPress:

add-post

adminpanel

Більшість движків дають можливість попрацювати в демо-версії, яка максимально відповідає робочому сайту. Не ігноруйте її, адже це чудова можливість оцінити, наскільки просто вам буде освоїтися з управлінням своїм проектом, і чи зручно буде створювати і редагувати контент.

Гнучкість налаштування

У будь-якому випадку, вам доведеться налаштовувати систему під себе, і у випадку з деякими CMS це може бути досить складно зробити. Тому, вам потрібна платформа, яка дозволяє зручно керувати вмістом, блоками контенту, віджетами та іншим. Ну і, звичайно ж, не вимагати при цьому спеціальних технічних знань.

nastrojka

Крім просто зручності, це ще й дозволяє заощадити на послугах верстальників і програмістів. Наприклад, настройка віджетів і використання шорткодів в WordPress, дозволяє навіть сайту на стандартному шаблоні дизайну, виділитися на фоні інших. А в тому ж Drupal, реалізувати подібне можна, тільки якщо у вас є певні навики розробки.

Широкі можливості управління контентом

Наприклад, можливість повернуться до попередньої версії сторінки, дозволяє швидко відновити вихідний варіант сторінки, якщо зміни були некоректні. Або, такі корисні речі як збереження матеріалів в чернетках, заплановані публікації, переміщення і відновлення з кошика і т. п.

Сюди ж відноситься можливість створення різних типів сторінок, їх гнучке форматування, зміна розташування в рамках сайту та інші корисні функції. Це вам тільки відразу може здатися, що вам це не потрібно. Коли почнеться активна робота над сайтом, все перераховане може бути для вас дуже корисним.

Система ролей користувачів

Неочевидний момент, який актуальний як для корпоративних, так і для інформаційних сайтів. Якщо над сайтом працює кілька людей, вам може знадобитися розмежування прав доступу, наприклад, для редактора, співробітників компанії і фахівців на фрілансі.

user-role

Як правило, обмеження стосуються доступу до певних функцій і налаштувань сайту, редагування окремих типів сторінок і рубрик, а також, таких дій, як, наприклад, видалення сторінок.

Якщо говорити про інтернет-магазини, то тут можуть існувати такі ролі користувачів як адміністратор, менеджер-консультант і зареєстрований покупець. Останній, в свою чергу, має доступ тільки до особистого кабінету.

Можливості масштабування

Це дуже зручно, якщо під цей движок розроблено велику кількість розширень, тобто, модулів, за допомогою яких можна додавати певний функціонал. Наприклад, плагін соціальних кнопок, інтеграції з системами веб-аналітики, особистий кабінет користувача, багатомовність, обране та інші. Всяке може бути, і обрана CMS повинна мати можливість рости разом з вашим бізнесом, адаптуючись під вимоги, які змінюються.

Themeforest plugins

Найчастіше це проблема саме платних движків, ядро яких закрите і розвитком системи займається всього лише одна компанія. У open-source такої проблеми немає, тому, багато учасників спільноти активно працюють над створенням розширень, і велика частина серед них – безкоштовна. А ті, які продають в різних маркетплейсах, коштують відносно недорого, в більшості випадків, це $20-30.

Розвинена спільнота

Чим більше людей працюють з тією ж системою, що й ви, тим краще. Це означає, що вам буде набагато легше отримати відповіді на свої питання, вирішити виниклі в процесі використання проблеми, або, знайти виконавців для реалізації тих чи інших доробок.

opencart community

Через це, я не люблю платні движки, зазвичай, ними крім самих розробників, ніхто не цікавиться. У випадку якихось проблем, ви стаєте залежні від компанії-розробника, або ж, залишаєтеся зі своїми проблемами один на один.

Підведемо підсумки

Якщо спробувати зробити коротке резюме всього вище написаного, виходить наступне. Потрібно скласти чіткий список вимог до функціонала, яким повинна володіти CMS, на якій ви збираєтеся робити сайт. А потім, вибрати той движок, яким вам буде зручно управляти, і при цьому, не виникне проблем, в разі, якщо виникне необхідність розширення функціоналу в майбутньому.

З одного боку, вам не потрібно переплачувати за незатребувані функції. З іншого – потрібно уникнути ризику вибору системи, яка зупинилася в розвитку, обмеживши тим самим і ваші можливості.


Volodymyr Fedorychak

Індивідуаліст зі специфічним почуттям гумору. Займаюся комплексним розвитком інтернет-проектів, і спеціалізуюся на контент-маркетингу.

Цікаве по темі
  • Стоимость разработки сайта

    Як CMS впливає на вартість розробки сайту

  • Создание сайта на онлайн-конструкторе

    Чому створення сайту на конструкторі – погана ідея

  • Create Website Free

    Як самостійно і безкоштовно створити сайт або інтернет-магазин